
Pandemien, COVID-19, har påvirket os alle - hvilket også har sat sine aftryk i vores nationale økonomi. Et af Folketingets tiltag, der skal medvirke til at få den danske økonomi skubbet i den rigtige retning igen, er muligheden for en udbetaling af de feriepenge, som er blevet indefrosset i overgangsåret til den nye ferielov.
OBS denne udbetaling har intet med virksomhederne at gøre. Her er der ikke sket nogle ændringer i forhold til de nuværende frister for indberetning eller indbetaling af feriepengene.
Er du kunde i Visma Enterprise indberetter vi jeres indefrosne feriepenge den 30. september 2020. Medarbejderens saldi skal derfor tjekkes og rettes til for fejl, så det rigtige beløb bliver indberettet. Opdager I fejl i saldi, kan I lave en supplerende lønkørsel frem til senest den 28. september 2020.
Har I medarbejdere, der får ferie med feriegodtgørelse, bliver de indefrosne feriepenge løbende indberettet og indbetalt til FerieKonto eller en anden feriekasse.
![]() |
Visma Enterprise |
![]() |
Kontakt | |
![]() |
Nyhedsbreve |
![]() |
ISO 27001 | |
![]() |
ISAE 3402 - Type 2 | |
![]() |
ISAE 3000 |