Coding Pirates Visma House blev etableret i foråret af medarbejdere fra Vismas danske selskaber i samarbejde med Coding Pirates. Klubben drives af frivillige kræfter og giver børn i alderen 8-14 år mulighed for at udforske teknologi i et trygt og kreativt fællesskab.
"Vi er stolte af, hvor meget børnene fik ud af forårssæsonen. De kastede sig modigt ud i Scratch, Blender, Unity, filmproduktion og robotkodning, og samtidig så vi, hvordan de skabte nye relationer og venskaber på kryds og tværs. Det viser, at vi ikke bare lærer børnene at kode – vi giver dem et fællesskab, hvor de kan være sig selv og tør være nysgerrige," siger Anette Nørgaard, Relationship Director i Visma Dinero og kaptajn i Coding Pirates Visma House.
I efterårssæsonen kan børnene vælge mellem tre workshops:
- Blender – 3D-design og animation
- Micro:bit – kreativ kodning med små fysiske computere
- Spiludvikling – både for begyndere og øvede
"At vi allerede har 75 børn på venteliste viser, hvor stort behovet er for denne type fritidstilbud. Teknologi fylder stadig mere i børns liv, og vi har et ansvar for at give dem kompetencerne til at forstå og skabe med den – ikke bare forbruge den. Vi glæder os til endnu en sæson fyldt med nysgerrighed, kreativitet og digitale eventyr," siger Anette Nørgaard.
Fakta om Coding Pirates Visma House
- Lokalforeningen åbnede i marts 2025 og har plads til 30 børn i alderen 8-14 år
- Børnene mødes til ugentlige klubaftener hver tirsdag fra kl. 17-19
- Ventelisten tæller aktuelt 75 børn
- Aktiviteterne spænder fra spiludvikling og 3D-design til kreativ kodning med micro:bits
- Lokalforeningen drives af medarbejdere fra Vismas danske selskaber samt andre frivillige uden for Visma
- Coding Pirates Visma House søger løbende nye frivillige kræfter til at hjælpe med at drive indsatsen
- Læs mere på www.codingpirates.dk/visma